Komunikacja dziś i kiedyś
SITK
background train
  • Artykuł 1
  • Artykuł 2
  • Artykuł 3
  • Artykuł 4
  • Artykuł 5

Przedwojenne podróże autobusem

Patrząc na zdjęcia autobusów z dawnych lat, niejednemu łezka kręci się w oku. Piękny nadjeżdżający Chevrolet, który wycierpiał już swoje jeżdżąc po polskich, dziurawych drogach. Jednak ciągle sprawny, aby przewieźć do ciotki i wujka lub po sprawunki.

Chevrolety słynęły z wygody i niskiej ceny utrzymania, a dodatkowo służyły kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt ładnych lat, bo to właśnie autobusy, zaraz po samochodach, były najlepszym środkiem transportu. Nie każdy w czasach przedwojennych i w trakcie trwania wojny mógł pozwolić sobie na zakup własnego auta.

Może koszt nie był tak wysoki, jak na chwilę obecną, ale wydatków było więcej, zarabiało się mniej, a jeszcze należało przygotować się na atak wroga, który mógł w każdej chwili nastąpić. Rodziny w tamtych czasach były wielopokoleniowe i wielodzietne, więc nawet podróż samochodem nie dla wszystkich była możliwa, ponieważ brakowało miejsca. Dlatego świetnym rozwiązaniem okazywały się autobusy, za których przejazd płaciło się grosze, a miejsca było bardzo dużo, nawet jeśli były to miejsca stojące.

Miejsce lidera wśród marek autobusów i samochodów ciężarowych przez długie lata wiódł Chevrolet. Był on nie tylko przewoźnikiem na krótkich odcinkach, ale także świetnie sprawdzał się w długich wycieczkach organizowanych w szkołach i firmach. Linie autobusowe zarabiały duże pieniądze, był to dla nich prawdziwy renesans.

PARTNERZY

Poniżej znajdą Państwo polecane strony tematyczne, zaprzyjaźnione jak i partnerów z różnych dziedzin - dziękujemy za wszelką współpracę!

--------------- ---------------

Card title

Strona tematyczna.

Card title

Reklama.

Card title

Strony komunikacji zagranicznej.

Copyright © 2018. All rights reserved by www.sitk-rp.org.pl