Komunikacja dziś i kiedyś
SITK
background train
  • Artykuł 1
  • Artykuł 2
  • Artykuł 3
  • Artykuł 4
  • Artykuł 5

Latające maszyny. Jak powstały?

O skonstruowaniu maszyny latającej marzył każdy wynalazca, niestety próby stworzenia pierwszego samolotu, który musiał być cięższy od powietrza, kończyły się dużym niepowodzeniem. Dopiero rok 1783 okazał się przełomowy, kiedy to Jea-Francois Pilatre de Rozier wraz z Marquisem d’Arlandes wzbili się w powietrze balonem napełnionym nagrzanym powietrzem.

Od tej pory zaczęto eksperymentować z maszynami, będącymi szansą na lot w przestworzach.

Pod koniec wieku XIX bracia Wright – Orville i Wilbur, którzy na co dzień składali i reperowali zepsute rowery, postanowili wziąć udział w wyścigu szczurów na zbudowanie latającej maszyny. Ich pierwszym krokiem w tym kierunku było konstruowanie latawców, które w późniejszym czasie okazały się doskonałą podstawą do stworzenia szybowca. Wiedzę pozyskiwali metodą prób i błędów.

Pierwszy szybowiec wypróbowali nad polami Północnej Karoliny i to właśnie tam, w Kitty Hawk, przechowywali swoje wynalazki i dokonali pierwszego, znaczącego lotu swoim samolotem. Stało się dokładnie 17 grudnia o godzinie 10.35 w roku 1903.

Maszynie udało wzbić się na wysokość 37 metrów. Pierwszy samolot, który poszybował, bracia nazwali „Flyer I”. Po tej udanej próbie postanowili nie spocząć na laurach i wszczęli pracę nad kolejnymi maszynami.

W Polsce pierwsze samoloty zaczęły pojawiać się wraz z odzyskaniem niepodległości i I Wojną Światową. Głównie służyły one do rozchwytywania wroga i znajdowania jego kryjówek i terenów. Później zaczęto z samolotów zrzucać bomby i granaty, które niszczyły sprzęt i zabijały nieprzyjaciół.

Polacy korzystali z maszyn niemieckich, austriackich, francuskich i własnych konstrukcji, do których używali części należących do różnych samolotów.

PARTNERZY

Poniżej znajdą Państwo polecane strony tematyczne, zaprzyjaźnione jak i partnerów z różnych dziedzin - dziękujemy za wszelką współpracę!

--------------- ---------------

Card title

Strona tematyczna.

Card title

Reklama.

Card title

Strony komunikacji zagranicznej.

Copyright © 2018. All rights reserved by www.sitk-rp.org.pl